Listy do Patrona naszej szkoły

play


1.                                  

Szanowny i Drogi Panie Tadeuszu!

      Zapewne dziwi Pana ten list od chłopca, którego Pan nie zna. Długo zastanawiałem się i myślałem o tym co powinienem Panu napisać. Pomimo, że się nie znamy, ja spotykam Pana na szkolnym korytarzu. Tak. To nie żarty. Od pięciu lat jestem uczniem Szkoły Podstawowej Numer 14 w Lublinie, której jest Pan patronem.
      Parę słów o mnie. Mam 11 lat, jestem jedynakiem. W szkole radzę sobie nawet nieźle. Jak większość moich kolegów interesuję się komputerami, a moją pasją są graficzne programy komputerowe, którym poświęcam każdą wolną chwilę, co czasami budzi protesty rodziców. Uważają oni że przynajmniej niektóre wieczory powinienem spędzać nad podręcznikami i zgłębiać wiedzę z przedmiotów humanistycznych. Przypominają o tym również nauczyciele z mojej szkoły, przekazując nam jak ważna jest tradycja i pamięć o historii.
      Ostatnio w naszej szkole obchodziliśmy dzień Patrona i przypominaliśmy sobie Pana bohaterskie życie. Oglądaliśmy pokaz broni z czasów, gdy bronił pan niepodległości naszej Ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy wolnym narodem, żyjemy w bezpiecznym kraju gdzie dzieci mogą się uczyć i bezpiecznie spędzać czas na zabawie i odpoczynku. W Polsce jest zawodowa armia i policja która pilnuje porządku, a nasz kraj jest sojusznikiem NATO.
      Pewnie jest Pan szczęśliwy spoglądając codziennie na rozbrykaną gromadę uśmiechniętych uczniów Szkoły Podstawowej nr 14. My natomiast jesteśmy dumni, że mamy takich bohaterów narodowych i dziękujemy naszym nauczycielom, którzy uczą nas patriotyzmu i historii pomimo, że to nie są najmodniejsze tematy wśród współczesnych dzieci i młodzieży.
      Przechodząc obok Pana zdjęcia na szkolnym korytarzu chociaż na chwilę przypominamy sobie, że oprócz komputerów, statków kosmicznych, telefonów komórkowych, MP4 jest też historia, ojczyzna i bohaterowie narodowi i za to chciałbym Panu podziękować.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Jakub Fornalski
                                                                                    uczeń klasy 5b

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

2.                                  

Szanowny Panie Tadeuszu Kościuszko!

      Jestem uczniem Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie. Moja szkoła nosi Twoje imię. Jestem bardzo dumny, że mogę chodzić do szkoły, której jesteś patronem.
      Każdy uczeń naszej szkoły bardzo Cię podziwia. Twoje nieocenione wsparcie w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, o konstytucję i w końcu bohaterskie dowodzenie Insurekcją Kościuszkowską sprawia, że uznano Cię za wielkiego bohatera. Gdyby wszyscy Polacy byli tacy jak Ty, nasza Ojczyzna byłaby o wiele bardziej przyjazna, gościnna i lepsza. Gdybyś żył w XXI wieku najprawdopodobniej dzięki geniuszowi generalskiemu byłbyś jakimś dowódcą sił NATO i kierował nalotami na Libię i Kaddafiego. Ty żyłeś w czasach, kiedy Polsce byli potrzebni wybitni generałowie, politycy i patrioci. Dzisiaj także Europa potrzebuje znakomitych ludzi.
      Dlatego proszę Cię, abyś oświecił umysły polskich dowódców, aby potrafili tak jak Ty z pokorą służyć Polsce. Dzięki wielu bohaterom i patriotom Ojczyzna odzyskała niepodległość.
      Niestety, już wkrótce opuszczę szkołę. Zanim to jednak zrobię, będę starał się być takim jak Ty. Chcę być patriotą. Gdyby na świecie żyli ludzie do Ciebie podobni panowałby pokój, nigdzie nie toczono by wojny. Ludzie żyliby bez strachu o swoje życie.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Rafał Chlastawa
                                                                                  uczeń klasy 6b

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

3.                                  

Szanowny Panie Naczelniku


     
Chciałam już dawno napisać do Pana, ponieważ jestem uczennicą Szkoły Podstawowej, która nosi Pana imię. 24 marca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Na początku wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez ks. Eugeniusza Zarębińskiego i ks. Dariusza Sobkowicza, który uczy w naszej szkole religii. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami poszli do szkoły na akademię. Na akademii byli aktorzy teatru, którzy opowiadali o broni i ubraniach z okresu, w którym Pan żył. Przedstawili oni krótkie przedstawienie, które mi się bardzo podobało.
      Do naszej szkoły chodzą fajni uczniowie, pracują w niej super nauczyciele. Uczniowie z dumą reprezentują szkołę noszącą Pana imię na wielu konkursach, olimpiadach oraz zawodach sportowych, w których niejednokrotnie odnoszą zwycięstwa.
      Tadeuszu Kościuszko pragnę Ci pogratulować licznych sukcesów, wygranych bitew i wszystkiego co osiągnąłeś przez wszystkie lata swojego życia.
      Wszyscy jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi Pana imię. Serdecznie Pana pozdrawiam.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Katarzyna Kalicka
                                                                               
 uczennica klasy 5a

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

4.                                  

Szanowny Panie Tadeuszu!

      Na wstępie mojego listu pragnę wyrazić moją dumę, że jestem uczniem szkoły, która nosi Pana imię. Niedawno nasza szkoła obchodziła swoje święto. Ten dzień zaczęliśmy mszą w kościele. Potem w odświętnym pochodzie ruszyliśmy do szkoły. Na czele pochodu widniał sztandar, na którym napisane jest Twoje imię i nazwisko. W szkole odbyła się uroczysta akademia.
      Na holu naszej szkoły w gablotach przedstawiona jest historia Twojego życia oraz widnieje Twój portret. Wszyscy uczniowie wiedzą, że już od dziecka byłeś wychowany w duchu patriotycznym.
      Podziwiam Cię za to, że tak dobrze uczyłeś się i szybko awansowałeś na wyższe stopnie wojskowe. Wielu z nas chce Ciebie naśladować i stara się dobrze uczyć. Wiem, że byłeś bardzo odważny, mądry i bohaterski. Pod Twoim dowództwem żołnierze wygrali wiele bitew w różnych krajach. Twój wielki patriotyzm jest przykładem do naśladowania przez uczniów naszej szkoły.
      Bardzo chciałbym w przyszłości swojej osiągnąć wiele sukcesów, zdobyć wymarzony zawód, a przede wszystkim kochać Ojczyznę naszą tak jak Ty.
 

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Michał Modzelewski
                                                                               
 uczeń klasy 5c

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

5.                                  

Drogi Tadeuszu Kościuszko!

      Jestem uczennicą klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie. Od wielu, wielu lat jesteś dla Nas wzorem do naśladowania. Co roku obchodzimy specjalny dzień poświęcony właśnie Tobie. Tym dniem jest 24 marca. Główną uroczystością obchodu Twojego Święta rozpoczynamy Mszą św. w Kościele. Następnie udajemy się do szkoły gdzie odbywa się uroczysta akademia. Śpiewamy na niej hymn Szkoły i wspominamy Twoją bohaterską postawę.
      Bardzo cieszymy się, że to właśnie Ty jesteś Patronem Naszej Szkoły. Wszyscy jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i chcielibyśmy być tacy jak Ty.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Karolina Kaliszuk
                                                                               
 uczennica klasy 6c

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

6.                                  

Drogi Patronie!

      Jestem pełen podziwu, z jaką odwagą i poświęceniem walczyłeś o wolność naszej ojczyzny. Jesteś moim wzorem i przykładem, jak mam postępować, aby być dobrym Polakiem.
      Kiedy dorosnę chciałbym być bohaterem tak jak Ty oraz ukończyć Szkołę Rycerską lub Akademię West Point. Jesteś jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, która walczyła o niepodległość naszego kraju. Jesteś wzorem i przykładem doskonałego patrioty, który był gotów oddać swoje życie za Polskę i jej rodaków.
      Jestem dumny, że tak wybitny człowiek jest Patronem mojej szkoły.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Bartosz Sławiński
                                                                               
 uczeń klasy 6c

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

7.                                  

Drogi Naczelniku!

      Piszę do Ciebie, aby podziękować za całe Twoje życie, za walki w obronie mojej ojczyzny, za patriotyzm i oddanie naszemu narodowi. Jestem dumna, że jesteś patronem szkoły, do której uczęszczam.
      Od siedmiu lat podziwiam Cię za to, że tak dzielnie strzegłeś granic naszego kraju. Około 215 lat temu na rynku w Krakowie przysięgałeś przed Bogiem, że powierzonej Tobie władzy przeciwko nikomu nie użyjesz, ale dla obrony granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będziesz. Po bitwach stoczonych dla ojczyzny mojej widać, że byłeś wielkim patriotą. Kochałeś swoją ojczyznę, nawet wtedy, gdy zostałeś wzięty do niewoli, byłeś wierny idei walki do ostatniej kropli krwi podczas powstania kościuszkowskiego. Swoją wdzięczność Polacy wyrazili wznosząc na Twoją cześć kopiec, a my uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki czcimy Twoje imię w czasie uroczystości.
      Jestem zaszczycona swoim udziałem w poczcie sztandarowym naszej szkoły. Mogę powiedzieć, że jesteś nie tylko dla mnie, ale dla całej społeczności uczniowskiej wielkim autorytetem i powodem do dumy. Dziękuję Ci za wszelkie poświęcenie.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Klaudia Żak
                                                                               
 uczennica klasy 6a

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

8.                                  

Drogi Patronie!

      Chodzę do szkoły, która ma nadane Twoje imię. Są tam mili uczniowie i nauczyciele. Szkoła ma dużą salę gimnastyczną i stół do tenisa stołowego. Bardzo mi się w tej szkole podoba.
      Piszę ten list, żeby przekazać Ci, że odegrałeś w historii Polski rolę wyjątkową, stałeś się symbolem polskiego czynu o niepodległość. W świadomości narodu utrwaliłeś się na zawsze jako pierwszy w dziejach Naczelnik powstania, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odbudowy państwa i przekreślenia hańby zaborów. Twoje zasługi zostały nagrodzone złotym medalem Virtuti Militarni.
      Cieszę się z tego, że znalazł się człowiek tak odważny, który wierzył, że można odbudować Polskę. Dobrze, że zachęcałeś do tego czynu Polaków.

Z uszanowaniem
                                                                                                                                            Damian Bielecki
                                                                               
 uczeń klasy 6a

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

9.                                  

Drogi Tadeuszu Kościuszko

      Jesteś patronem mojej szkoły. W szkole dużo się o Tobie mówi. Dlatego znam Twoje osiągnięcia. Ostatnio na akademii z okazji dnia patrona pojawili się ludzie, których przemowy wstrząsnęły wszystkimi. Czułem się tak, jakbyś był tu z nami. Czułem to samo, kiedy byłem w Szwajcarii w mieście o nazwie Solura. W mieście, w którym mieszkałeś przez lata emigracji i w którym zmarłeś. Od tamtego dnia zawsze chętnie wspominam Twoje osiągnięcia. Najbardziej dziwiło mnie to, że w wieku 9-ciu lat opuściłeś dom.
      Chciałbym być tak odważny jak Ty. Ciągle dowiaduję się o Tobie coraz więcej i im więcej się dowiaduję, tym bardziej nie mogę się nadziwić, że tyle w życiu dokonałeś.
      Żałuję, że nie mogę Cię poznać osobiście.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Michał Borowski
                                                                               
 uczeń klasy 6c

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

10.                                  

Drogi Tadeuszu!

      Na wstępie mojego listu chciałbym gorąco Cię pozdrowić. Cieszę się bardzo, że jesteś patronem mojej szkoły, darzę Cię szacunkiem i podziwiam Twoją wielką odwagę oraz patriotyzm.
      Chciałbym Ci podziękować, że tak dzielnie walczyłeś o wolność naszej ojczyzny. Wzywałeś swoich rodaków do walki z zaborcami. W roku 1794 na rynku krakowskim złożyłeś uroczystą przysięgę i zostałeś przywódcą insurekcji kościuszkowskiej wymierzonej przeciw Rosjanom i Prusom. Jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej, poprowadziłeś Polaków do walki o obronę ojczyzny. Kiedy emigrowano Cię z Polski, udałeś się do Paryża, aby uzyskać pomoc dla ojczyzny od francuskiego rządu rewolucyjnego, jednak misja nie powiodła się. Zrobiłeś wiele dla naszego kraju, ale także dla innych państw.
      Zawsze zostaniesz w sercach i pamięci ludzi jako człowiek odważny, który walczył o dobro i odzyskanie niepodległości swojej ojczyzny. Jesteś wielkim człowiekiem i z dumą będę nosił tarczę swojej szkoły, na której widnieje Twoje nazwisko.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                            Sebastian Wiktor
                                                                               
 uczeń klasy 5c

Kliknij tutaj celem obejrzenia oryginału

 

Powrót na stronę główną