Dzień Patrona Tadeusza Kościuszki

     24 marca 1794 roku na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę Narodowi Polskiemu. Tak rozpoczęło się powstanie kościuszkowskie – jedna z najbardziej heroicznych kart w historii Polski, świadectwo bohaterstwa Polaków i miłości do Ojczyzny.
Tradycyjnie w rocznice tego doniosłego wydarzenia w naszej szkole obchodzimy
w uroczysty sposób Święto Patrona Szkoły. Jest to dzień, w którym zajęcia klasowo-lekcyjne zastąpione zostają akademią i występami artystycznymi uczniów oraz konkursami związanymi tematycznie z postacią Tadeusza Kościuszki.
W tym roku, zgodnie ze szkolną tradycją, Dzień Patrona rozpoczęła Msza święta, na która cała społeczność szkolna – na czele z pocztem sztandarowym - udała się w uroczystym przemarszu przez osiedle. W ten sposób wszystkie dzieci z klas 0 – VI zamanifestowały przynależność do społeczności uczniowskiej „14”, przywiązanie do tradycji i osoby Patrona – Tadeusza Kościuszki.
Po Mszy świętej w Szkole odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział zaproszeni przez Dyrekcję Szkoły
i Samorząd Uczniowski goście – pani
Jadwiga Mach – Radna Miasta Lublin i ks. Eugeniusz Zarembiński – proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Krajowy Duszpasterz Kolejarzy.
Podczas akademii Dyrektor Szkoły – p.
Lucjan Miciuk i ks. Eugeniusz Zarembiński wręczyli nagrody i dyplomy wyróżniającym się uczniom naszej Szkoły, którzy w roku 2010/2011 odnieśli znaczące sukcesy naukowe i sportowe oraz zwyciężali w turniejach i konkursach na szczeblu szkolnym, międzyszkolnym, wojewódzkim
i ogólnopolskim ( wykaz uhonorowanych uczniów).
Do poznawania sylwetki Patrona zachęcił wszystkich uczniów Dyrektor Szkoły, który ogłosił konkurs na najpiękniejszy list do Tadeusza Kościuszki. Zwycięzców konkursu poznamy niebawem, najciekawsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej Szkoły.
Na akademii z wiązanką pieśni kościuszkowskich wystąpił chór szkolny „
Kamertonik” pod kierunkiem p. Joanny Kuzaj. Zainteresowanie i podziw dzieci wzbudził pokaz konkursowych prezentacji multimedialnych, które zwyciężyły w konkursie „Obecność Boga w przyrodzie” przygotowanym przez p. Elżbietę Mazur, s. Annę Piętak i p. Monikę Domańską. Przedmiotem ogólnego pożądania była zaś nagroda dla Agaty Wypchło (VIa), która zdobyła I miejsce
w
Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KLIO – konsola X-BOX.

Po części oficjalnej uroczystości uczniowie mieli żywe spotkanie z historią.
Z programem „
Polski Sarmatyzm – czasy demokracji szlacheckiej” wystąpiła grupa rekonstrukcji historycznych „REKONSTRUKTO”. Pełne humoru, ale też wiedzy historycznej przedstawienie wywarło na uczniach ogromne wrażenie i entuzjazm. Mamy nadzieje, że rozbudziło pasję odkrywania przeszłości naszej Ojczyzny
i poznawania sylwetki wielkiego bohatera narodowego –
Tadeusza Kościuszki.

P.S. Kolejny Dzień Patrona za rok. Na pewno nie zabraknie na nim atrakcji.

Dziękuję wszystkim dzieciom za aktywny udział w Dniu Patrona Szkoły,
a nauczycielom i pracownikom za pomoc w organizacji. Katarzyna Korościk

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznych obchodów.
 


.

     Od nowa    
.